Systemy inteligentnych liczników

Inteligentne liczniki są nowością na rynku. Według statystyk wskaźnik penetracji rynku inteligentnych liczników wyniesie 61% do 2026 roku.
Z dostawą energii wymagającą coraz bardziej zaawansowanych interfejsów komunikacyjnych, większej pamięci i bardziej wydajnych mikroprocesorów, wymaga się szerszego zakresu napięcia pracy (do 500 VAC) oraz mniejszego zużycia energii projektowanych zasilaczy.
Co jeszcze? Ograniczony, kompaktowy rozmiar oraz odporność elektro-magnetyczna są również wiodącymi wymaganiami dla coraz bardziej innowacyjnych projektów zasilania.

Biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby, MORNSUN stworzył nową serię produktów LS03-16BxxSS/LD03-16Bxx oferującą ultra-szeroki zakres napięć wejściowych 90 – 528 VAC, zapewniając wymagania dla napięć nominalnych 3×220VAC/380VAC/480VAC. Produkty tej serii dostarczają wysoką wydajność do 76%, 4000VAC napięcia izolacji, ochronę zwarciową oraz nadprądową wyjścia. Produkty z tej serii są szeroko stosowane w układach inteligentnych licznikach, oprzyrządowaniu, systemach ochrony przeciwpożarowej itd.

Przetwornica Mornsun- inteligentne liczniki

Aplikacja inteligentnego licznika

1. LS03-16BxxSS może zostać zasilony napięciem AC bezpośrednio z jakiejkolwiek fazy albo linii napięcia i przekształcony do izolowanego napięcia DC.

2. Izolowany transceiver TD501D485H może zostać wybrany jako do pakiet komunikacji szeregowej, która posiada zintegrowaną izolację DC-DC, RS485 oszczędzając cenny czas projektanta.

Inteligentne liczniki - aplikacja - Mornsun

Dedykowane produkty:

Seria LS03-16BxxSS / LD03-16Bxx

90-528VAC napięcie zasilające spełnia wymagania dla napięć nominalnych 3×220VAC/380/480VAC
Dwa przyłącza: AC i DC (wej. z tego samego modułu)
Izolacja: 4000VAC(SIP)/ 3000VAC (DIP)
Seria LS, typ DIY, kompaktowy rozmiar
Temperatura pracy: -40oC-85oC
Wydajność do 76%
Spełnia UL60950/EN60950/FCC część 15 standardów

Sprawdź w sklepie onlineRozwiązania FTU w przemyśle wytwarzania energii elektrycznej

W przemyśle zasilania elektrycznego, urządzenia takie jak RTU1, DTU2, FTU3 i TTU4 są przełącznikami monitorującymi urządzenia zainstalowane w podstacji blisko feed breakerów (wyłączników, które są ułożone szeregowo na końcu linii zasilającej w ramach podstacji, w celu izolacji zasilania od systemu), które są szeroko stosowane w miejskich, wiejskich aplikacjach elektroenergetycznych oraz firmowych sieciach dystrybucji energii. Urządzenia te mogą być użyte do zautomatyzowania funkcji takich jak monitorowanie, ochrona i komunikacja w sieci pierścieniowej w podstacjach dystrybucji i stacji nadrzędnej (master) z zaimplementowanym monitorowaniem i identyfikacją awarii, izolacją i przywracaniem zasilania w przypadku błędu w sieci dystrybucyjnej. Wewnętrzna struktura i projekt jest bardzo podobny to zasilacza.
1RTU (Remote Terminal Unit) – jednostka kontroli zdalnej
2FTU (Feeder Terminal Unit) – jednostka zasilająca
3TTU (Distribution Transformer supervisory Terminal Unit) – jednostka nadzorująca
4DTU (Data Transfer Unit) – jednostka komunikacyjna

Wymagania stawiane zasilaniu:

UPS z podwójnym źródłem zasilania dla przyłączonego źródła i automatycznego przełączania baterii
Przetwornica DC-DC z możliwością pracy przy szerokim zakresie napięcia wejściowego spowodowanego ładowaniem i rozładowaniem z banku baterii
Przetwornica DC-DC musi być kompatybilny jednocześnie z 24 V i 48 V napięciem wejściowym baterii
Wysoka 3KV izolacja napięciowa źródła zasilania potrafiąca zabezpieczyć przed interferencją pochodzącą z głównego źródła zasilania AC
System chwilowego podtrzymywania zasilania podtrzymuje układ ponad 500ms kiedy źródło zasilania i baterie są rozłączone od układu

W celu spełnienia powyższych wymagań dla zasilaczy, Mornsun wypuścił serię 20W zasilaczy DC/DC URF_LP-20W, której izolacja wynosi 3000VAC. Ponadto zasilacze te cechują się:
Wysoką efektywnością
Szerokim zakresem temp. pracy -40oC do 85oC
Szerokim zakresem wejść 4:1 (17-75V), które pasuje dla obu wartości napięcia wejściowego baterii 24 i 48 V
Napięciem izolacji do 3000VAC, która chroni przed interferencją ze strony ładujących baterii
Spełnia wymagania EMC - CISPR22 / EN55022 KLASA A


Bezprzewodowy pomiar temperatury w systemach zasilania

Od czasu do czasu zdarzają się wypadki lub pożary w systemach zasilania spowodowane błędami w układzie oraz starzeniem izolacji, przeciążeniem lub złym przyłączeniem. W celu przeciwdziałania takim wypadkom oraz pożarom, zostały zaprojektowane rozwiązania do bezprzewodowego pomiaru temperatury w układach wysokich napięć. Zapewniają one większą stabilność pracy w momencie gdy osoba nadzorująca nie znajduję się na miejscu, ponieważ miejsce przyłączenia szyny zasilającej jest monitorowane w czasie rzeczywistym i wszystkie wygenerowane informacje powinny być wysyłane do urządzenia osoby nadzorującej w celu oceny sytuacji. To oznacza, że nadzorca/inspektor zna wszystkie informacje na temat miejsc przyłączenia o każdym czasie, w postaci łatwej do monitorowania. To rozwiązania do układów zasilania jest szeroko stosowana w następujących miejscach:

1. Złącze przyłączeniowe przy transmisji wysokonapięciowej i detekcji temperatury na szynie zasilającej
2. Monitorowanie temperatury wysokonapięciowych urządzeń przełączeniowych, transformatorów, kondensatorów itd.
3. Mechanizmy wyłączeniowe, podstacje, monitorowanie temperatury przewodów ułożonych pod ziemią itp.

Rozwiązanie dla bezprzewodowych systemów pomiaru temperatury do układów wysokonapięciowych wykorzystuje zasilacz AC220V, z funkcją ewidencji czasu, systemem ostrzeżeń o wysokich temperaturach i alarmach związanych z przekroczeniem poziomu temperatur próbkowanych i wysyłanych poprzez interfejs RS485. Wygenerowane informacje są następnie przesłane do oddalonego komputera monitorującego.

Główne źródło zasilania dla tego rozwiązania wykorzystuje produkty firmy Mornsun z serii AC/DC LH15-10D0524-02ER2 z wyjściem 5V zasilającym wyświetlacz LCD, klawiaturę, lampę alarmów i moduł komunikacyjny; obniżone przez LDO wyjście 3,3 V zasila MCU, a wyjście 24 V może być użyte do zasilania przekaźnika.

Nadzorca może zapobiegać wypadkom spowodowanym przez ten sam sygnał, który jest przepuszczany przez złącze optyczne i wysyłane przez przekaźnik i alarm. Odnosząc się do tych sygnałów i alarmów, można uniknąć różnego rodzajom wypadkom.

Zasilanie modułu komunikacyjnego zapewnia zasilacz firmy Mornsun B0505S-1WR2. Jest to druga generacja produktów, która jest szeroko stosowana w różnych aspektach komunikacyjnych, takich jak RS485 i CAN. Cechami tego rozwiązania są niższe koszty, szeroki zakres temperatur oraz wysoka niezawodność. Proszę zwrócić dokładnie uwagę na to, że projekt EMC jest bardzo ważny, ponieważ to rozwiązanie jest stosowane w systemach zasilania wysokonapięciowego. Rekomendujemy, ażeby klient dodał obwód MEC na początku zasilania zgodnie z kartą katalogową produktu zasilającego albo skorzystał z modułu filtrującego EMC firmy Mornsun, który jest kompatybilny i jego opis znajduje się w karcie produktu.

W systemie zaimplementowano również wyjście 5V i 24V, zmniejszające koszty konsumenckie. Używając LH15-10D0512-02ER2 dedykowanego do systemu zasilania, który spełnia poziom 4 dla przepięć (wartość szczytowa impulsu) bez dodatkowych obwodów zewnętrznych. Bardziej niezawodny moduł EMC może zostać wybrany, o ile znajdzie się potrzeba „wytrzymania” impulsów na poziomie ±4kV/±6kV .


PV Combiner Box

Fotowoltaiczne stacje zasilające są zlokalizowane w odległych obszarach, co sprawia trudności w utworzeniu głównego zasilania dla systemów kontroli/sterowania. Co więcej, powszechne zasilacze nie spełniają wymagań bardzo wysokich napięć wyjściowych generowanych przez moduły fotowoltaiczne (200-800 V).

Specjalne zasilacze firmy Mornsun dla przemysłu fotowoltaicznego cechują się szerokim zakresem napięć wejściowych 100-1500VDC pochodzących z modułów PV. Mogą być szeroko stosowane w układach wysokonapięciowych, takich jak PV combiner box, przekształtniki PV, przekształtniki energii wiatru, wysoko-napięciowe systemy magazynujące itd.

Moduły PV15-27B24R2 firmy Mornsun zamieniają energię słoneczną zgromadzoną w modułach fotowoltaicznych i zasilają system monitorujący, rozwiązując problem oddzielnego źródła zasilania, które jest drogie i ciężkie do zrealizowania.

Moduły cechują się szerokim zakresem napięć 100~1000VDC, wysokim napięciem izolacji do 4000VAC i zapewniają ochronę przepięciową, zwarciową oraz posiadają zabezpieczenia od podłączenia odwrotnej polaryzacji. Ponadto możliwy jest montaż PCB, w obudowie oraz na szynie DIN.

Więcej informacji (wersja angielska): www.mornsun-power.com

Dedykowane produkty:

Seria PV

Moc wyjściowa: 5W , 10W , 15W , 40W , 45W
Napięcie zasilające: 100-1500VDC
Wyjście: 5V , 9V , 12V , 15V , 24V
Izolacja: 4000VAC
Montaż PCB, Obudową, szyna DIN

Sprawdź w sklepie onlineInne zastosowania produktów Mornsun


Informacje o firmie Mornsun

Mornsun jest jednym z największych producentów wysokiej jakości przetwornic AC/DC, DC/DC, sterowników IGBT/LED, modułów zabezpieczeń łączy sygnałowych i filtrów EMC/EMI.

Mornsun - producent przetwornic

Mornsun to lider w produkcji przetwornic, największy dostawca tego typu elementów na rynku azjatyckim, trzeci wśród producentów na rynku światowym.

Jakość potwierdzona współpracą z największymi producentami elektroniki przemysłowej na świecie.
Mornsun posiada ponad 350 opatentowanych rozwiązań z zakresu topologii, materiałów i rozwiązań z zakresu budowy przetwornic.

Mornsun to:

  • ponad 2000 pracowników na całym świecie, w tym 200 inżynierów w dziale R&D
  • 2 nowoczesne centra produkcyjne
  • 18-letnie doświadczenie w konstrukcji i produkcji przetwornic
  • uznana, wysoka jakość produktów, potwierdzona certyfikatami ISO9001, ISO14000, OHSAS18000, TS16949

Nasze certyfikaty


Polski dystrybutor

Elhurt - produkcja kontraktowa i dystrybucja podzespołów elektronicznych

Elhurt - 25 lat doświadczenia w branży elektronicznej

30 lat doświadczenia w branży elektronicznej

Profesjonalne wsprarcie techniczne inżynierów

Profesjonalne wsparcie techniczne inżynierów

Szeroki wybór komponentów elektronicznych

Szerokie portfolio produktów uzupełniających

Usługi produkcji kontraktowej elektroniki

Usługi produkcji kontraktowej elektroniki


Kontakt

Masz pytania?

Skontaktuj się z dystrybutorem:

Elhurt sp. z o.o.
Ul. Galaktyczna 35a
80-299 Gdańsk
tel.: 58 554 08 00


Andrzej Moczulski:

600 082 430

mornsun@elhurt.com.pl